Statistika návštěvnosti kin: 06.07 - 12.07   :   Tik-Tak - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Violetta - koncert - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Silnice - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Test - 12.07.2020 premiéra - 12 122 návštěvnost kin - 1 454 743 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Victor Hugo

Victor Hugo
Datum narození: 22.05.1885
Místo narození: Paříž, Francie

Životopis:

Victor-Marie Hugo byl jeden z nejslavnějších francouzských básníků a spisovatelů. Byl také prozaikem, dramatikem, esejistou a vrcholným představitelem romantismu. Narodil se 26. února 1802 v Besanconu jako třetí syn Josepha Léopolda Sigisberta Huga a Sophie Trébuchet. Jeho otec byl vysoce postaveným důstojníkem napoleonské armády, stoupencem Napoleona, jeho matka byla extrémní katolickou royalistkou, přívrženkyní krále Jakuba a monarchie. Hugo měl dva bratry – Abela Josepha Huga a Eugéna Huga. S rodinou se kvůli důstojnické kariéře jeho otce často stěhovali.

Již od malička se jeho matka velmi dominantně podílela na Hugově výchově a vzdělání. V důsledku toho Hugova první díla v poezii a próze odrážela její vášnivé oddání víře a Králi. Teprve během událostí vedoucích k Francouzské revoluci v roce 1848, začal Hugo vzdorovat svému katolickému royalistickému vzdělání a stal se stoupencem volnomyšlenkářství a přívržencem republiky. Roku 1845 vstoupil do politiky. Zprvu byl politickým stoupencem Napoleona III., brzy však začal vystupovat jako jeho odpůrce a stal se zastáncem liberálního socialismu. V důsledku převratu (1851) byl nucen odejít do exilu, ve kterém žil téměř dvacet let. Pobýval v Bruselu a Jersey, nakonec se ale usadil na ostrově Guernsey. Do Paříže se opět vrátil až v roce 1870.

V roce 1822 se oženil s Adele Foucher. Společně měli pět dětí: Léopolda (zemřel jako nemluvně), Léopoldine, Charlese, Francois-Victora a Adele. Jeho manželka v roce 1833 navázala milostný poměr s jeho dobrým přítelem, kritikem Sainte-Beuvem, ve stejném roce se Victor seznámil s herečkou Juliette Drouet (Julienne Gauvain), která se stala jeho milenkou. Tento milenecký poměr, i přes další milenky v Hugově životě, trval až do Juliettiny smrti, tedy skoro padesát let.  Victor věnoval Juliette mnoho svých básní, ona jemu napsala velké množství dopisů. Jejich milostná korespondence vyšla knižně pod názvem Lettres à Juliette Drouet 1833-1883: le livre de l'anniversaire par Victor Hugo et Juliette Drouet v roce 1964.

Victor Hugo zemřel 22. května 1885 v Paříži, je pochován v pařížském Panthéonu. V den jeho pohřbu byl vyhlášen státní smutek, na jeho památku byla zřízena dvě muzea – v jeho domě na ostrově Guernsey a druhé v jeho bytě v paláci Rohan na Place des Vosges.

Dílo:
Za svůj život stihl napsat velké množství románů, dramat a poezie. Psal také divadelní hry, cestopisy, eseje a politické projevy. Po jeho smrti vyšly jím napsané paměti a záznamy. Ve svých dílech se zaměřoval na filosofické, politické, lyrické a snové oblasti, mísil tragédii s komedií, krásu s ošklivostí a vznešenost s groteskou. Nadčasově se také dotkl řady sociálních problémů.

Za zmínku stojí s jistotou tato díla:
Chrám Matky Boží v Paříži (Notre-Dame de Paris, 1831), historický román ze středověké Paříže za doby vlády Ludvíka XI. Hlavním hrdinou je hrbatý zvoník Quasimodo z chrámu Matky Boží. Toto dílo bylo přeneseno na filmové plátno celkem šest krát, z toho jednou do animované pohádky (1996). Hrbatého Quasimoda si zahrál např. Anthony Hopkins (1982), Mandy Patinkin (1997), Anthony Quinn (1956) nebo Charles Laughton (1939).

Dalším dílem Victora Huga jsou Bídníci (Les Misérables, 1862), ve kterých zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Hlavní postavou tohoto románu je Jean Valjean, bývalý galejník, kterého kvůli nedodržení podmínky stíhá policejní prefekt Javert. Toto dílo bylo zfilmováno celkem osm krát, z toho dvě adaptace (1998, 2012) jsou muzikálové. Jeana Valjeana si zahrál např. Jean Gaben (1958), Liam Neeson (1998), Gérard Depardieu (2000) nebo Russel Crown (2012). V roli Javerta se objevil např. Geoffrey Rush (1998), John Malkovich (2000) nebo Hugh Jackman (2012).

Muž, který se směje (L'Homme qui rit, 1869) je historické drama z anglického prostředí, které zachycuje přelom 17. A 18. století. Motiv knihy je podobný románu Chrám Matky Boží v Paříži, hlavní postavou je mladý muž, kterému byla v dětství znetvořena tvář do „věčného úsměvu". Tímto způsobem se v Anglii poznamenávaly všechny nechtěné a odložené děti. Toto dílo bylo zfilmováno celkem dvakrát – v roce 1928 a 2012.

Victor Hugo napsal mimo jiné také množství divadelních her, které se nejednou staly předlohou divadelních inscenací. Zajímavé také je, že podle dvou Hugových her, napsal svou operu italský skladatel Giuseppe Verdi.

-Král se baví (Le Roi s'amuse, 1832), předloha pro Verdiho operu Rigoletto
-Ruy Blas (1838)
-Hernani (1830) - Československý TV film (1967), předloha pro Verdiho operu Ernani
-Marie Tudorovna (Marie Tudor, 1833)
-Angelo, tyran padovský (Angelo, tyran de Padoue, 1835)
-Marion de Lorme (1829)
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku