Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek
Datum narození: 20.10.1946
Místo narození: Mürzzuschlag, Štýrsko, Rakousko

Životopis:

Rakouská spisovatelka a dramatička, nositelka Nobelovy ceny za literaturu (2004) žije v současné době střídavě ve Vídni a Mnichově. Její Friedrich Jelinek byl chemik a měl česko-židovské kořeny. Dětství poznamenala psychická nemoc otce a přísná výchova matky. Navštěvovala katolickou školku a klášterní školu, chodila do klavíru, kytary, houslí a flétny. Ve 13 letech byla přijata na konzervatoř, zároveň absolvovala klasické gymnázium. Po maturitě nastalo psychické zhroucení.

Se svými traumaty se později vyrovnávala ve své tvorbě. Přesto se zapsala ke studiu dějin umění a divadelní vědy, píše první básně a román Bukolit. V roce 1974 vstoupila do Komunistické strany, ze které v roce 1991 vystoupila. Ve své tvorbě se nevyhýbala ožehavým tématům, proto její díla často vyvolávala bouřlivou kritiku, která hraničila se skandálem. Přesto se jí dostalo řady literárních ocenění. Některá její díla byla zfilmována. Českým divákům je známá předeším její Pianistka v režii Michaela Hanekeho.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku